Svenska topplistan för Instagram 2017

Upptäck de mest populära svenska kändisarna, idrottarna och internetstjärnorna på Instagram.

TOPP 100 - baserat på Instagramföljare

Lista över de 100 mest följda svenska Instagramanvändarna i ordning efter totalt antal följare.

# Namn Följare
1. Zlatan IbrahimovicZlatan Ibrahimovic 27492549
2. AviciiOfficialVEVOAviciiOfficialVEVO 5914654
3. Anna NyströmAnna Nyström 4969119
4. Zara LarssonZara Larsson 3821536
5. Elsa HoskElsa Hosk 3804704
6. Maher ZainMaher Zain 3568162
7. AlessoAlesso 2602505
8. Rachel BrathenRachel Brathen 2137358
9. Kenza ZouitenKenza Zouiten 1781784
10. SkillTwinsSkillTwins 1717414
11. AxwellAxwell 1382566
12. Tove LoTove Lo 1335607
13. Angelica BlickAngelica Blick 1267091
14. Janni DelerJanni Deler 1215791
15. Zhara NilssonZhara Nilsson 1158056
16. IngrossoIngrosso 1115813
17. ArashArash 1101934
18. LINN LOWESLINN LOWES 1041409
19. Josefine ForsbergJosefine Forsberg 891997
20. Fredrik EklundFredrik Eklund 879561
21. Joakim LundellJoakim Lundell 825417
22. Jon OlssonJon Olsson 793319
23. Therese LindgrenTherese Lindgren 793285
24. Victoria TörnegrenVictoria Törnegren 767165
25. Linda LomelinoLinda Lomelino 756861
26. Denice EmobergDenice Emoberg 756371
27. GalantisGalantis 745868
28. Dolph LundgrenDolph Lundgren 743592
29. David HelleniusDavid Hellenius 683171
30. Kelly GaleKelly Gale 658072
31. Alexandra BringAlexandra Bring 644987
32. Johnny EdlindJohnny Edlind 597647
33. Molly SandenMolly Sanden 587088
34. Samir BadranSamir Badran 581445
35. Tova HelgessonTova Helgesson 564410
36. Fanny LyckmanFanny Lyckman 553034
37. Kristin SundbergKristin Sundberg 550289
38. Alexander HermanssonAlexander Hermansson 524941
39. MisslisibellMisslisibell 519390
40. Linn AhlborgLinn Ahlborg 500389
41. Mans ZelmerlöwMans Zelmerlöw 497235
42. Pernille TeisbaekPernille Teisbaek 485462
43. Jelly DevoteJelly Devote 483739
44. Clara HenryClara Henry 482473
45. Lisa OlssonLisa Olsson 472259
46. KeyyoKeyyo 458787
47. Hanna ÖbergHanna Öberg 446850
48. Rebecca SimonssonRebecca Simonsson 443006
49. Bianca IngrossoBianca Ingrosso 432397
50. Anders BaggeAnders Bagge 419530
51. WilmasBeautyWilmasBeauty 413395
52. Isabella LöwengripIsabella Löwengrip 409660
53. Lucas SimonssonLucas Simonsson 406491
54. Lisa TellbeLisa Tellbe 405449
55. Linn JacobssonLinn Jacobsson 402814
56. Nellie BerntssonNellie Berntsson 390298
57. Nicole FalcianiNicole Falciani 370009
58. Danny SaucedoDanny Saucedo 369973
59. AntyAnty 365273
60. Anty VlogsAnty Vlogs 365273
61. Joel KinnamanJoel Kinnaman 356693
62. Victoria SilvstedtVictoria Silvstedt 349752
63. KochiKochi 335333
64. Saga Assarina ScottSaga Assarina Scott 334382
65. Laila Bagge WahlgrenLaila Bagge Wahlgren 321802
66. KeelaKeela 314521
67. ManfredErlandssonManfredErlandsson 307066
68. LakiDorisLakiDoris 301778
69. Såhär BenSåhär Ben 295885
70. Aina LesseAina Lesse 293685
71. Ellen BergströmEllen Bergström 291373
72. John GuidettiJohn Guidetti 287319
73. Sascha RichardsonSascha Richardson 283860
74. Lisa AjaxLisa Ajax 279950
75. Sanna CyglerSanna Cygler 275230
76. Beas livBeas liv 275205
77. Thomas SekeliusThomas Sekelius 273448
78. Carolina GynningCarolina Gynning 264472
79. Alexandra NilssonAlexandra Nilsson 264288
80. Felicia BergströmFelicia Bergström 262487
81. Malin AkermanMalin Akerman 256743
82. Grannen AlexGrannen Alex 255323
83. Sara AydinSara Aydin 253667
84. William M SpetzWilliam M Spetz 253459
85. Gustaf SkarsgardGustaf Skarsgard 252085
86. Pernilla WahlgrenPernilla Wahlgren 251719
87. Felix SandmanFelix Sandman 251175
88. Henrik StensonHenrik Stenson 248784
89. Joanna JohanssonJoanna Johansson 245041
90. Splay Sverige - Sveriges största YouTubers på en kanalSplay Sverige - Sveriges största YouTubers på en kanal 240475
91. Vlad ReiserVlad Reiser 235072
92. Hampus HedströmHampus Hedström 233734
93. Marie SerneholtMarie Serneholt 227658
94. Jonas FagerströmJonas Fagerström 222471
95. JLCJLC 222471
96. Jenny SmatJenny Smat 222257
97. Peg ParnevikPeg Parnevik 222141
98. Eric HabergEric Haberg 222027
99. Konrad AnnerudKonrad Annerud 218034
100. NattidNattid 213561

Fortsätt till hela topplistan av Instagramanvändare rankade enligt följarantal

TOP 100 - baserat på Likes

Lista över de 100 mest populära Instagram influencers baserat på antalet genomsnittliga likes per post/foto.

# Namn Likes/Post
1. Zlatan IbrahimovicZlatan Ibrahimovic 1077160
2. Zara LarssonZara Larsson 279574
3. Anna NyströmAnna Nyström 155201
4. Elsa HoskElsa Hosk 138492
5. AviciiOfficialVEVOAviciiOfficialVEVO 81162
6. Kenza ZouitenKenza Zouiten 71841
7. Jon OlssonJon Olsson 65012
8. Fredrik EklundFredrik Eklund 62938
9. HELEN TORSGÅRDENHELEN TORSGÅRDEN 57786
10. Linn AhlborgLinn Ahlborg 50396
11. Janni DelerJanni Deler 49860
12. Rachel BrathenRachel Brathen 49294
13. Joakim LundellJoakim Lundell 39816
14. Johnny EdlindJohnny Edlind 39591
15. Maher ZainMaher Zain 38298
16. Therese LindgrenTherese Lindgren 37662
17. Dolph LundgrenDolph Lundgren 36036
18. AlessoAlesso 34793
19. ArashArash 33570
20. Tove LoTove Lo 32408
21. Zhara NilssonZhara Nilsson 30502
22. David HelleniusDavid Hellenius 28727
23. Amanda EdmundssonAmanda Edmundsson 28020
24. NattidNattid 26126
25. Angelica BlickAngelica Blick 24887
26. Joel KinnamanJoel Kinnaman 24358
27. Josefine ForsbergJosefine Forsberg 23949
28. Lucas SimonssonLucas Simonsson 23172
29. Hakan HellströmHakan Hellström 23063
30. Kristin SundbergKristin Sundberg 23024
31. LINN LOWESLINN LOWES 22497
32. WilmasBeautyWilmasBeauty 21036
33. AxwellAxwell 19995
34. MirabellMirabell 19800
35. Bianca IngrossoBianca Ingrosso 19435
36. KeyyoKeyyo 18724
37. John GuidettiJohn Guidetti 17942
38. Clara HenryClara Henry 17916
39. Tova HelgessonTova Helgesson 17507
40. Rickard DelerRickard Deler 17464
41. SkillTwinsSkillTwins 17321
42. Såhär BenSåhär Ben 16496
43. Jonas FagerströmJonas Fagerström 16074
44. JLCJLC 16074
45. Klas ErikssonKlas Eriksson 15949
46. Vlad ReiserVlad Reiser 15851
47. Thomas SekeliusThomas Sekelius 15729
48. Gustaf SkarsgardGustaf Skarsgard 15625
49. Samir BadranSamir Badran 15359
50. Linda LomelinoLinda Lomelino 15115
51. Anders BaggeAnders Bagge 15112
52. IngrossoIngrosso 15073
53. GalantisGalantis 14986
54. Carl DemanCarl Deman 14974
55. Charlotte KallaCharlotte Kalla 14637
56. Rebecca SimonssonRebecca Simonsson 14506
57. Grannen AlexGrannen Alex 14274
58. Mans ZelmerlöwMans Zelmerlöw 14108
59. Mia Skäringer LázárMia Skäringer Lázár 13674
60. Sascha RichardsonSascha Richardson 13646
61. LakiDorisLakiDoris 13561
62. Victoria TörnegrenVictoria Törnegren 13444
63. Noel FrikeNoel Frike 13304
64. Jacob ÖmanJacob Öman 13059
65. 2chips1cola2chips1cola 12544
66. Sara AydinSara Aydin 12487
67. Hanna ÖbergHanna Öberg 12198
68. TheLineUpTheLineUp 11898
69. Fanny LyckmanFanny Lyckman 11750
70. Pernille TeisbaekPernille Teisbaek 11524
71. Danjal X MalakaDanjal X Malaka 11341
72. Ludwig KronstrandLudwig Kronstrand 11266
73. Sarah SjöströmSarah Sjöström 11142
74. Filip EkdahlFilip Ekdahl 10817
75. Filip DikmenFilip Dikmen 10806
76. Felicia BergströmFelicia Bergström 10522
77. Moa MattssonMoa Mattsson 10476
78. Amanda LundgrenAmanda Lundgren 10443
79. AntyAnty 10432
80. Anty VlogsAnty Vlogs 10382
81. ZENNUFERZENNUFER 10258
82. Hanna LarssonHanna Larsson 10146
83. Phoenix ParnevikPhoenix Parnevik 10016
84. Jonte BorgJonte Borg 9950
85. Dumbass ProductionsDumbass Productions 9950
86. Bill SkarsgardBill Skarsgard 9827
87. ManfredErlandssonManfredErlandsson 9804
88. Calle SchulmanCalle Schulman 9774
89. Alexander FalkAlexander Falk 9715
90. Julia BergmanJulia Bergman 9689
91. Pernilla WahlgrenPernilla Wahlgren 9578
92. Beas livBeas liv 9516
93. Jonas AhlborgJonas Ahlborg 9418
94. Jonna JintonJonna Jinton 9306
95. Joel AdolphsonJoel Adolphson 9267
96. IJustWantToBeCool2IJustWantToBeCool2 9267
97. Lisa AjaxLisa Ajax 9262
98. TheBentishTheBentish 9262
99. Alexander HermanssonAlexander Hermansson 9245
100. Kelly GaleKelly Gale 9077

Fortsätt till hela rankingen baserat på Instagram-inlägg

TOP 100 - Instagramstjärnor rankade enligt förhållandet mellan aktiva följare

Lista över svenska Instagram influencers med högst förhållandet av aktiva följare.

# Namn %
1. HELEN TORSGÅRDENHELEN TORSGÅRDEN 32.71%
2. AbbeAbbe 26.43%
3. Lisa Maria JonssonLisa Maria Jonsson 25.35%
4. GehabGehab 25.32%
5. FreddeGreddeFreddeGredde 24.64%
6. Mondo DuplantisMondo Duplantis 24.52%
7. Jack SuttonJack Sutton 24.05%
8. Stina SörenssonStina Sörensson 24.03%
9. MonteFjantonMonteFjanton 23.66%
10. Ella HammarströmElla Hammarström 23.34%
11. Louise JorgeLouise Jorge 23.23%
12. MattesMushMattesMush 23.07%
13. ZENNUFERZENNUFER 22.86%
14. Jonas AhlborgJonas Ahlborg 22.76%
15. Filip Kaspersen LamprechtFilip Kaspersen Lamprecht 22.1%
16. ZunoZuno 21.91%
17. Ewelina HelgeEwelina Helge 21.66%
18. Mathilda LjungbergMathilda Ljungberg 21.36%
19. Viktoria PokornyViktoria Pokorny 20.92%
20. Nelly PazNelly Paz 20.88%
21. Linus NässénLinus Nässén 20.77%
22. Minna LinneaMinna Linnea 20.61%
23. Ludvig WestbergLudvig Westberg 20.49%
24. Elin KungsmanElin Kungsman 20.2%
25. Mysan MalmströmMysan Malmström 19.77%
26. Nell Josefina SpalleNell Josefina Spalle 19.52%
27. Frida TordhagFrida Tordhag 19.45%
28. Zoe RobertsZoe Roberts 19.24%
29. Bella LupascuBella Lupascu 19.2%
30. Marcus BergMarcus Berg 19.15%
31. Ludwig KronstrandLudwig Kronstrand 18.97%
32. Noel FrikeNoel Frike 18.84%
33. Hakan HellströmHakan Hellström 18.82%
34. Filip EkdahlFilip Ekdahl 18.78%
35. nowthatissomegoodstuffnowthatissomegoodstuff 18.65%
36. Despo GreweDespo Grewe 18.44%
37. Alice SvanbergAlice Svanberg 17.87%
38. Cecilia ForsmanCecilia Forsman 17.73%
39. Sofi AnckarmanSofi Anckarman 17.67%
40. Johanna OttossonJohanna Ottosson 17.6%
41. Moa ZelmerlöwMoa Zelmerlöw 17.47%
42. Stella ParnevikStella Parnevik 17.39%
43. Johnny StålJohnny Stål 17.37%
44. Emma SchlyterEmma Schlyter 17.27%
45. Ebba AnderssonEbba Andersson 17.26%
46. Alex RolfsonAlex Rolfson 17.0%
47. HoodoHoodlumsRevengeHoodoHoodlumsRevenge 16.94%
48. Hilma WibergHilma Wiberg 16.72%
49. Fredrik SamuelssonFredrik Samuelsson 16.59%
50. Mikael AppelgrenMikael Appelgren 16.46%
51. Moa Häll ErikssonMoa Häll Eriksson 16.46%
52. Emma RobertssonEmma Robertsson 16.08%
53. MirabellMirabell 16.01%
54. KekutrashKekutrash 15.78%
55. Robin BackRobin Back 15.71%
56. Amanda EdmundssonAmanda Edmundsson 15.56%
57. Sam MikaelssonSam Mikaelsson 15.55%
58. William AhlborgWilliam Ahlborg 15.49%
59. Smillas NorrydSmillas Norryd 15.49%
60. Safir PreachSafir Preach 15.43%
61. Hampus IsraelssonHampus Israelsson 15.37%
62. Rickard DelerRickard Deler 15.35%
63. YUYU1162YUYU1162 15.19%
64. Marie MandelmannMarie Mandelmann 15.01%
65. Nathalie VedersöNathalie Vedersö 15.0%
66. Ali SaadounAli Saadoun 14.82%
67. Angelina BergeAngelina Berge 14.77%
68. Lars WinnerbäckLars Winnerbäck 14.67%
69. Gustav MandelmannGustav Mandelmann 14.36%
70. Sebastian TadrosSebastian Tadros 14.32%
71. Mathilda LundqvistMathilda Lundqvist 14.24%
72. Viktoria HarryssonViktoria Harrysson 13.96%
73. TIKASTIKAS 13.95%
74. Andreas IshakAndreas Ishak 13.65%
75. Noa ÖströmNoa Öström 13.63%
76. Louise HanssonLouise Hansson 13.51%
77. Lucas BarkLucas Bark 13.5%
78. Bill SkarsgardBill Skarsgard 13.47%
79. Christian HillborgChristian Hillborg 13.46%
80. Johanna MargitaJohanna Margita 13.44%
81. Maja JacobssonMaja Jacobsson 13.4%
82. Charlotta StorsvedenCharlotta Storsveden 13.24%
83. Alexander FalkAlexander Falk 13.2%
84. Jacob ÖmanJacob Öman 13.17%
85. Wilma JohannaWilma Johanna 13.05%
86. TheLaLaTranceGirlTheLaLaTranceGirl 13.04%
87. Felicia GrossFelicia Gross 12.82%
88. Jennifer BeroniusJennifer Beronius 12.8%
89. Linnéa Michaela AhlqvistLinnéa Michaela Ahlqvist 12.8%
90. Stina BlacksteniusStina Blackstenius 12.74%
91. Fridolina RolföFridolina Rolfö 12.72%
92. Adam PalssonAdam Palsson 12.64%
93. emeliesbeautyemeliesbeauty 12.6%
94. Soraya LavasaniSoraya Lavasani 12.59%
95. Matilda HolmberMatilda Holmber 12.57%
96. Marcel JehrlanderMarcel Jehrlander 12.46%
97. Olle McdulleOlle Mcdulle 12.45%
98. EL ChilliEL Chilli 12.4%
99. Andreas GuianceAndreas Guiance 12.35%
100. Danjal X MalakaDanjal X Malaka 12.23%

Fortsätt till den fullständiga rankingen baserat på förhållandet av gillande följare