Svensk Youtube topplists 2017

Upptäck de mest populära svenska Youtubersen baserat på antalet subscribers på kanalen och deras videovisningar.

TOPP 100 - Svenska youtubers med flest prenumeranter

Lista över svenska Youtubekanaler med flest subscribers.

# Namn Kanalnamn
1. AviciiOfficialVEVOAviciiOfficialVEVO 11750715
2. Zara LarssonZara Larsson 4324316
3. GalantisGalantis 2549721
4. Family PlaylabFamily Playlab 2535276
5. LEMMiNOLEMMiNO 2513920
6. SkillTwinsSkillTwins 2297858
7. AnomalyAnomaly 2082248
8. Sofia KarlbergSofia Karlberg 1892968
9. KeralisKeralis 1796475
10. AlessoAlesso 1648706
11. RobbazRobbaz 1520296
12. TeoTeo 1193623
13. adrianisenadrianisen 1189316
14. Jon OlssonJon Olsson 1132750
15. Sp4zieSp4zie 1058078
16. HazardousHazardous 1052145
17. Regular Ordinary Swedish Meal TimeRegular Ordinary Swedish Meal Time 1017571
18. WintergatanWintergatan 928620
19. Julien MagicJulien Magic 809263
20. IJustWantToBeCoolIJustWantToBeCool 802500
21. Jocke & JonnaJocke & Jonna 775735
22. WillcraftWillcraft 667767
23. Therese LindgrenTherese Lindgren 661993
24. Gabriella9797Gabriella9797 651945
25. Lundell PranksLundell Pranks 607965
26. Kotilainen17Kotilainen17 606682
27. ArashArash 590027
28. NormelTVNormelTV 576212
29. Icona PopIcona Pop 574812
30. Yung LeanYung Lean 559052
31. IJustWantToBeCool2IJustWantToBeCool2 503490
32. BananaGamingBananaGaming 490212
33. TheLineUpTheLineUp 482381
34. RandomMakingMoviesRandomMakingMovies 475733
35. Ben & NicciBen & Nicci 460712
36. JackieMT 2ndJackieMT 2nd 447924
37. YrimirYrimir 446017
38. PewdiePewdie 440299
39. Clara HenryClara Henry 432003
40. Evelina ForsellEvelina Forsell 421393
41. MisslisibellMisslisibell 411059
42. Tova HelgessonTova Helgesson 410105
43. Freedom StylesFreedom Styles 407268
44. LinzorLinzor 406000
45. KochiKochi 390509
46. Linn AhlborgLinn Ahlborg 389013
47. KeyyoKeyyo 366549
48. Katrin BerndtKatrin Berndt 365877
49. Splay Sverige - Sveriges största YouTubers på en kanalSplay Sverige - Sveriges största YouTubers på en kanal 360898
50. VivekattVivekatt 357353
51. Vlad ReiserVlad Reiser 350387
52. AlfonsAlfons 348317
53. TutorialsByHugoTutorialsByHugo 346235
54. HELEN TORSGÅRDENHELEN TORSGÅRDEN 343486
55. Linda HallbergLinda Hallberg 342949
56. ZalzarZalzar 342553
57. Warner Music SwedenWarner Music Sweden 338514
58. BikiniBodhiBikiniBodhi 332072
59. Sara FarellSara Farell 327090
60. MaximilianMusMaximilianMus 326910
61. Thomas SekeliusThomas Sekelius 323391
62. STAMSITESTAMSITE 313819
63. WilmasBeautyWilmasBeauty 313728
64. JLCJLC 313267
65. RackartygarnaTVRackartygarnaTV 308758
66. YUYU1162YUYU1162 308040
67. Janni DelerJanni Deler 296630
68. NorthSurvivalNorthSurvival 295640
69. LakiDorisLakiDoris 295410
70. Gustav & JohannaGustav & Johanna 293397
71. Sara AydinSara Aydin 284940
72. Ninjas in PyjamasNinjas in Pyjamas 283680
73. XendriusXendrius 280503
74. Felicia BergströmFelicia Bergström 273958
75. Bröderna Norberg - Daniel och EmilBröderna Norberg - Daniel och Emil 266225
76. Dumbass ProductionsDumbass Productions 263146
77. lillabloggenlillabloggen 260491
78. Let's FeastLet's Feast 248851
79. DualDGamingDualDGaming 248580
80. KattvalkKattvalk 247854
81. Falconshield The BandFalconshield The Band 245200
82. ManfredErlandssonManfredErlandsson 235186
83. Julia WestlinJulia Westlin 234323
84. Level EightLevel Eight 233417
85. RizonielTVRizonielTV 233314
86. RCLifeOnRCLifeOn 231171
87. Epidemic POPEpidemic POP 230460
88. Sp4zie IRLSp4zie IRL 230160
89. Hampus HedströmHampus Hedström 219810
90. Miranda HedmanMiranda Hedman 219474
91. HoodoHoodlumsRevengeHoodoHoodlumsRevenge 218373
92. BabblarnaBabblarna 217814
93. AntyAnty 212632
94. MatgeekMatgeek 212184
95. Busigt LärandeBusigt Lärande 211894
96. STHLM PandaSTHLM Panda 210899
97. ImpaofswedenImpaofsweden 210009
98. Anonymous BelieberAnonymous Belieber 209238
99. Sam EzehSam Ezeh 207808
100. AxwellAxwell 206391

Fortsätt till hela listan baserat på kanalens antal prenumeranter

TOPP 100 - Svenska youtubers med flest videovisningar

Lista över svenska Youtubekanaler med flest videovisningar.

# Kanalnamn Visningar
1. AviciiOfficialVEVOAviciiOfficialVEVO 5087629717
2. Family PlaylabFamily Playlab 1733181506
3. GalantisGalantis 970339041
4. adrianisenadrianisen 625530904
5. Sp4zieSp4zie 509896169
6. Warner Music SwedenWarner Music Sweden 502207538
7. AnomalyAnomaly 483089142
8. Jocke & JonnaJocke & Jonna 416731108
9. RobbazRobbaz 400559806
10. KeralisKeralis 378865165
11. Therese LindgrenTherese Lindgren 367502631
12. BabblarnaBabblarna 359216731
13. LEMMiNOLEMMiNO 342240667
14. WillcraftWillcraft 320070069
15. Joel GustafssonJoel Gustafsson 289582002
16. Sofia KarlbergSofia Karlberg 289162712
17. ArashArash 282718076
18. IJustWantToBeCoolIJustWantToBeCool 272715785
19. TeoTeo 257665377
20. Lundell PranksLundell Pranks 256632767
21. Jon OlssonJon Olsson 251541193
22. Busigt LärandeBusigt Lärande 237069410
23. Kanal 5Kanal 5 236207461
24. MisslisibellMisslisibell 233314403
25. JackieMT 2ndJackieMT 2nd 231728007
26. Idol SverigeIdol Sverige 231057226
27. Icona PopIcona Pop 223952670
28. SkillTwinsSkillTwins 222946562
29. TV4TV4 206231324
30. Ace of Base (Official)Ace of Base (Official) 205725957
31. AkillhealsAkillheals 187653884
32. STAMSITESTAMSITE 181123774
33. HazardousHazardous 177401732
34. DualDGamingDualDGaming 172192347
35. Yung LeanYung Lean 168187330
36. Ex on the Beach SverigeEx on the Beach Sverige 161047165
37. IJustWantToBeCool2IJustWantToBeCool2 160566109
38. AlessoAlesso 143902123
39. AlfonsAlfons 143158322
40. YrimirYrimir 142232436
41. WintergatanWintergatan 136824389
42. RandomMakingMoviesRandomMakingMovies 128712769
43. Julien MagicJulien Magic 126067334
44. Gabriella9797Gabriella9797 125819255
45. Stadens Hjältar (Svenska)Stadens Hjältar (Svenska) 123027524
46. UfosxmUfosxm 116617256
47. BRIOBRIO 112957563
48. Anders SjögrenAnders Sjögren 109333741
49. Splay Sverige - Sveriges största YouTubers på en kanalSplay Sverige - Sveriges största YouTubers på en kanal 106674780
50. Thomas SekeliusThomas Sekelius 105646499
51. Regular Ordinary Swedish Meal TimeRegular Ordinary Swedish Meal Time 103829219
52. PrisoneerPrisoneer 102033694
53. ChrisWhippitChrisWhippit 98844575
54. Ben & NicciBen & Nicci 98670405
55. XendriusXendrius 96673572
56. NormelTVNormelTV 96396411
57. NRJ SWEDENNRJ SWEDEN 95681241
58. Bröderna Norberg - Daniel och EmilBröderna Norberg - Daniel och Emil 93174271
59. Tova HelgessonTova Helgesson 88185885
60. TutorialsByHugoTutorialsByHugo 86750792
61. Universal Music SwedenUniversal Music Sweden 85982407
62. RackartygarnaTVRackartygarnaTV 84371752
63. HELEN TORSGÅRDENHELEN TORSGÅRDEN 81326696
64. LookadoggieLookadoggie 79629283
65. Refune MusicRefune Music 78243951
66. Zara LarssonZara Larsson 78074234
67. Kotilainen17Kotilainen17 77181409
68. Anonymous BelieberAnonymous Belieber 75985583
69. Clara HenryClara Henry 75262422
70. ColeSocColeSoc 74656676
71. Felicia BergströmFelicia Bergström 74282691
72. BananaGamingBananaGaming 74079073
73. Linn AhlborgLinn Ahlborg 73474097
74. DunderHumorDunderHumor 73170961
75. KeyyoKeyyo 72720627
76. BarnMusik TV.seBarnMusik TV.se 70854564
77. ZalzarZalzar 70493631
78. Let's FeastLet's Feast 70286243
79. SoftisFFSSoftisFFS 70105709
80. TheLaLaTranceGirlTheLaLaTranceGirl 68753234
81. TheNamelessDollTheNamelessDoll 66845949
82. Freedom StylesFreedom Styles 66106213
83. M 3M 3 65517091
84. Svenska BarnsångerTVSvenska BarnsångerTV 64905616
85. Falconshield The BandFalconshield The Band 63289013
86. WilmasBeautyWilmasBeauty 62879878
87. figgehnfiggehn 62388113
88. TV4SportTV4Sport 62194957
89. samesonitesamesonite 62114005
90. SVTSVT 60997279
91. MatgeekMatgeek 59632636
92. LakiDorisLakiDoris 59526444
93. AsylusGoji91 PicturesAsylusGoji91 Pictures 58324086
94. Disney Channel SverigeDisney Channel Sverige 58259575
95. JompaMusicJompaMusic 57776352
96. Vlad ReiserVlad Reiser 56195770
97. Kimmy POWERKimmy POWER 56048058
98. Figgehn & WhippitFiggehn & Whippit 55657357
99. Gustav & JohannaGustav & Johanna 54362605
100. STHLM PandaSTHLM Panda 54146641

Fortsätt till hela listan baserat på videovisningar