Svensk Youtube topplists 2017

Upptäck de mest populära svenska Youtubersen baserat på antalet subscribers på kanalen och deras videovisningar.

TOPP 100 - Svenska youtubers med flest prenumeranter

Lista över svenska Youtubekanaler med flest subscribers.

# Namn Kanalnamn
1. Zara LarssonZara Larsson 4592437
2. Family PlaylabFamily Playlab 3145211
3. GalantisGalantis 2726200
4. LEMMiNOLEMMiNO 2710581
5. SkillTwinsSkillTwins 2327909
6. AnomalyAnomaly 2129371
7. Sofia KarlbergSofia Karlberg 1977694
8. KeralisKeralis 1809592
9. AlessoAlesso 1711518
10. RobbazRobbaz 1521877
11. Jon OlssonJon Olsson 1255941
12. TeoTeo 1244069
13. adrianisenadrianisen 1228332
14. HazardousHazardous 1110995
15. Sp4zieSp4zie 1034960
16. WintergatanWintergatan 1033295
17. Regular Ordinary Swedish Meal TimeRegular Ordinary Swedish Meal Time 1016089
18. Julien MagicJulien Magic 991537
19. IJustWantToBeCoolIJustWantToBeCool 836156
20. Jocke & JonnaJocke & Jonna 807857
21. ArashArash 735728
22. JackieMT 2ndJackieMT 2nd 726037
23. MaximilianMusMaximilianMus 719382
24. Therese LindgrenTherese Lindgren 712049
25. Gabriella9797Gabriella9797 706263
26. WillcraftWillcraft 672428
27. Kotilainen17Kotilainen17 604591
28. Lundell PranksLundell Pranks 602736
29. NormelTVNormelTV 597226
30. BikiniBodhiBikiniBodhi 588121
31. Icona PopIcona Pop 587532
32. Yung LeanYung Lean 581877
33. IJustWantToBeCool2IJustWantToBeCool2 533225
34. BananaGamingBananaGaming 502017
35. LinzorLinzor 499845
36. TheLineUpTheLineUp 490380
37. Freedom StylesFreedom Styles 489915
38. Ben MitkusBen Mitkus 487673
39. RandomMakingMoviesRandomMakingMovies 483154
40. KochiKochi 463101
41. YrimirYrimir 447842
42. PewdiePewdie 437092
43. Evelina ForsellEvelina Forsell 432876
44. Clara HenryClara Henry 427920
45. MisslisibellMisslisibell 426818
46. Tova HelgessonTova Helgesson 414414
47. Linn AhlborgLinn Ahlborg 400140
48. Katrin BerndtKatrin Berndt 392166
49. JLCJLC 389062
50. Vlad ReiserVlad Reiser 379593
51. VivekattVivekatt 377795
52. AlfonsAlfons 375843
53. TutorialsByHugoTutorialsByHugo 371583
54. KeyyoKeyyo 363654
55. Splay Sverige - Sveriges största YouTubers på en kanalSplay Sverige - Sveriges största YouTubers på en kanal 362179
56. Warner Music SwedenWarner Music Sweden 362111
57. FAMILJEN TORSGÅRDENFAMILJEN TORSGÅRDEN 362022
58. Sara FarellSara Farell 354371
59. ZalzarZalzar 351169
60. Linda HallbergLinda Hallberg 343375
61. Wilma HolmqvistWilma Holmqvist 325309
62. STAMSITESTAMSITE 323359
63. Janni Olsson DelerJanni Olsson Deler 322585
64. Thomas SekeliusThomas Sekelius 322068
65. YUYU1162YUYU1162 321924
66. Sara AydinSara Aydin 308495
67. Leva LoppanLeva Loppan 307430
68. LAKILAKI 301727
69. Gustav & JohannaGustav & Johanna 300996
70. NorthSurvivalNorthSurvival 295720
71. XendriusXendrius 293489
72. RizonielTVRizonielTV 285772
73. Felicia BergströmFelicia Bergström 279926
74. Ninjas in PyjamasNinjas in Pyjamas 279636
75. KattvalkKattvalk 275416
76. Julia WestlinJulia Westlin 274889
77. RCLifeOnRCLifeOn 272623
78. Epidemic POPEpidemic POP 268562
79. Let's FeastLet's Feast 267328
80. Bröderna Norberg - Daniel och EmilBröderna Norberg - Daniel och Emil 265434
81. Hanna ÖbergHanna Öberg 262841
82. Dumbass ProductionsDumbass Productions 262131
83. lillabloggenlillabloggen 259311
84. DualDGamingDualDGaming 256826
85. Level EightLevel Eight 249909
86. Anonymous BelieberAnonymous Belieber 249408
87. ManfredErlandssonManfredErlandsson 249082
88. Falconshield The BandFalconshield The Band 244909
89. HoodoHoodlumsRevengeHoodoHoodlumsRevenge 236577
90. BabblarnaBabblarna 233430
91. SabatonSabaton 228070
92. Hampus HedströmHampus Hedström 227587
93. ChrisWhippitChrisWhippit 227048
94. Busigt LärandeBusigt Lärande 226974
95. MatgeekMatgeek 226703
96. Sp4zie IRLSp4zie IRL 226340
97. Red Ice TVRed Ice TV 221571
98. ImpaofswedenImpaofsweden 221090
99. Miranda HedmanMiranda Hedman 220674
100. Moa MurderessMoa Murderess 220066

Fortsätt till hela listan baserat på kanalens antal prenumeranter

TOPP 100 - Svenska youtubers med flest videovisningar

Lista över svenska Youtubekanaler med flest videovisningar.

# Kanalnamn Visningar
1. Family PlaylabFamily Playlab 1999944493
2. GalantisGalantis 1034945207
3. adrianisenadrianisen 641772862
4. AnomalyAnomaly 521138853
5. Warner Music SwedenWarner Music Sweden 519898563
6. Sp4zieSp4zie 516113877
7. Jocke & JonnaJocke & Jonna 453661490
8. RobbazRobbaz 406952237
9. Therese LindgrenTherese Lindgren 400385628
10. KeralisKeralis 385540590
11. BabblarnaBabblarna 383668032
12. LEMMiNOLEMMiNO 356342342
13. ArashArash 334117697
14. Joel GustafssonJoel Gustafsson 326768987
15. WillcraftWillcraft 325188133
16. JackieMT 2ndJackieMT 2nd 316165598
17. Sofia KarlbergSofia Karlberg 302483439
18. IJustWantToBeCoolIJustWantToBeCool 296550299
19. Jon OlssonJon Olsson 284590263
20. TeoTeo 280848520
21. Kanal 5Kanal 5 261791821
22. Lundell PranksLundell Pranks 261053781
23. Busigt LärandeBusigt Lärande 250973584
24. AkillhealsAkillheals 249653271
25. Idol Sverige i TV4Idol Sverige i TV4 242111313
26. MisslisibellMisslisibell 240092354
27. Ace of Base (Official)Ace of Base (Official) 233861186
28. SkillTwinsSkillTwins 232780545
29. Icona PopIcona Pop 230916128
30. TV4TV4 228656328
31. HazardousHazardous 195672305
32. STAMSITESTAMSITE 190938213
33. Ex on the Beach SverigeEx on the Beach Sverige 184235221
34. DualDGamingDualDGaming 181395759
35. IJustWantToBeCool2IJustWantToBeCool2 179781375
36. Yung LeanYung Lean 178197866
37. AlessoAlesso 156874569
38. Julien MagicJulien Magic 156416224
39. WintergatanWintergatan 152902064
40. AlfonsAlfons 151948470
41. YrimirYrimir 144682828
42. Gabriella9797Gabriella9797 135536257
43. RandomMakingMoviesRandomMakingMovies 133882470
44. UfosxmUfosxm 130871057
45. Stadens Hjältar (Svenska)Stadens Hjältar (Svenska) 130756398
46. BRIOBRIO 115328202
47. Anders SjögrenAnders Sjögren 114095796
48. Splay Sverige - Sveriges största YouTubers på en kanalSplay Sverige - Sveriges största YouTubers på en kanal 113916750
49. Ben MitkusBen Mitkus 113506406
50. PrisoneerPrisoneer 109759374
51. Thomas SekeliusThomas Sekelius 109526416
52. ChrisWhippitChrisWhippit 109395925
53. Regular Ordinary Swedish Meal TimeRegular Ordinary Swedish Meal Time 104533401
54. NormelTVNormelTV 102039362
55. XendriusXendrius 99792280
56. NRJ SWEDENNRJ SWEDEN 97229785
57. TutorialsByHugoTutorialsByHugo 95490003
58. Bröderna Norberg - Daniel och EmilBröderna Norberg - Daniel och Emil 95335633
59. MaximilianMusMaximilianMus 91764865
60. Tova HelgessonTova Helgesson 91131600
61. FAMILJEN TORSGÅRDENFAMILJEN TORSGÅRDEN 89798874
62. Universal Music SwedenUniversal Music Sweden 87362541
63. Leva LoppanLeva Loppan 86610921
64. Anonymous BelieberAnonymous Belieber 84727881
65. LookadoggieLookadoggie 83176092
66. Let's FeastLet's Feast 81502990
67. Refune MusicRefune Music 80674263
68. Zara LarssonZara Larsson 79712664
69. Kotilainen17Kotilainen17 79169127
70. Freedom StylesFreedom Styles 79049597
71. Linn AhlborgLinn Ahlborg 78693180
72. BananaGamingBananaGaming 78690297
73. Felicia BergströmFelicia Bergström 78678619
74. BarnMusik TV.seBarnMusik TV.se 78109693
75. ColeSocColeSoc 76237528
76. DunderHumorDunderHumor 75984087
77. Clara HenryClara Henry 75874629
78. SoftisFFSSoftisFFS 75626313
79. KeyyoKeyyo 74104058
80. BikiniBodhiBikiniBodhi 73858730
81. ZalzarZalzar 73848469
82. samesonitesamesonite 72435396
83. M 3M 3 71143867
84. TheLaLaTranceGirlTheLaLaTranceGirl 70999981
85. Svenska BarnsångerTVSvenska BarnsångerTV 68684756
86. TV4SportTV4Sport 67669336
87. JLCJLC 67421345
88. TheNamelessDollTheNamelessDoll 67373914
89. Vlad ReiserVlad Reiser 66990140
90. Wilma HolmqvistWilma Holmqvist 66952109
91. figgehnfiggehn 65835591
92. MatgeekMatgeek 65779452
93. Disney Channel SverigeDisney Channel Sverige 65271630
94. Falconshield The BandFalconshield The Band 65229212
95. LAKILAKI 62958808
96. SVTSVT 62920795
97. AsylusGoji91 PicturesAsylusGoji91 Pictures 61622446
98. Kimmy POWERKimmy POWER 61096605
99. Epidemic POPEpidemic POP 60807902
100. Gustav & JohannaGustav & Johanna 60502153

Fortsätt till hela listan baserat på videovisningar