Svenska youtubers med flest Prenumeranter

Upptäck de populäraste vloggarna och andra Youtubekanaler med flest subscribers på Youtube.

Mest prenumererade kanaler statistik

# Kanalnamn Prenumeranter
1. AviciiOfficialVEVOAviciiOfficialVEVO 11750715
2. Zara LarssonZara Larsson 4324316
3. GalantisGalantis 2549721
4. Family PlaylabFamily Playlab 2535276
5. LEMMiNOLEMMiNO 2513920
6. SkillTwinsSkillTwins 2297858
7. AnomalyAnomaly 2082248
8. Sofia KarlbergSofia Karlberg 1892968
9. KeralisKeralis 1796475
10. AlessoAlesso 1648706
11. RobbazRobbaz 1520296
12. TeoTeo 1193623
13. adrianisenadrianisen 1189316
14. Jon OlssonJon Olsson 1132750
15. Sp4zieSp4zie 1058078
16. HazardousHazardous 1052145
17. Regular Ordinary Swedish Meal TimeRegular Ordinary Swedish Meal Time 1017571
18. WintergatanWintergatan 928620
19. Julien MagicJulien Magic 809263
20. IJustWantToBeCoolIJustWantToBeCool 802500
21. Jocke & JonnaJocke & Jonna 775735
22. WillcraftWillcraft 667767
23. Therese LindgrenTherese Lindgren 661993
24. Gabriella9797Gabriella9797 651945
25. Lundell PranksLundell Pranks 607965
26. Kotilainen17Kotilainen17 606682
27. ArashArash 590027
28. NormelTVNormelTV 576212
29. Icona PopIcona Pop 574812
30. Yung LeanYung Lean 559052
31. IJustWantToBeCool2IJustWantToBeCool2 503490
32. BananaGamingBananaGaming 490212
33. TheLineUpTheLineUp 482381
34. RandomMakingMoviesRandomMakingMovies 475733
35. Ben & NicciBen & Nicci 460712
36. JackieMT 2ndJackieMT 2nd 447924
37. YrimirYrimir 446017
38. PewdiePewdie 440299
39. Clara HenryClara Henry 432003
40. Evelina ForsellEvelina Forsell 421393
41. MisslisibellMisslisibell 411059
42. Tova HelgessonTova Helgesson 410105
43. Freedom StylesFreedom Styles 407268
44. LinzorLinzor 406000
45. KochiKochi 390509
46. Linn AhlborgLinn Ahlborg 389013
47. KeyyoKeyyo 366549
48. Katrin BerndtKatrin Berndt 365877
49. Splay Sverige - Sveriges största YouTubers på en kanalSplay Sverige - Sveriges största YouTubers på en kanal 360898
50. VivekattVivekatt 357353
51. Vlad ReiserVlad Reiser 350387
52. AlfonsAlfons 348317
53. TutorialsByHugoTutorialsByHugo 346235
54. HELEN TORSGÅRDENHELEN TORSGÅRDEN 343486
55. Linda HallbergLinda Hallberg 342949
56. ZalzarZalzar 342553
57. Warner Music SwedenWarner Music Sweden 338514
58. BikiniBodhiBikiniBodhi 332072
59. Sara FarellSara Farell 327090
60. MaximilianMusMaximilianMus 326910
61. Thomas SekeliusThomas Sekelius 323391
62. STAMSITESTAMSITE 313819
63. WilmasBeautyWilmasBeauty 313728
64. JLCJLC 313267
65. RackartygarnaTVRackartygarnaTV 308758
66. YUYU1162YUYU1162 308040
67. Janni DelerJanni Deler 296630
68. NorthSurvivalNorthSurvival 295640
69. LakiDorisLakiDoris 295410
70. Gustav & JohannaGustav & Johanna 293397
71. Sara AydinSara Aydin 284940
72. Ninjas in PyjamasNinjas in Pyjamas 283680
73. XendriusXendrius 280503
74. Felicia BergströmFelicia Bergström 273958
75. Bröderna Norberg - Daniel och EmilBröderna Norberg - Daniel och Emil 266225
76. Dumbass ProductionsDumbass Productions 263146
77. lillabloggenlillabloggen 260491
78. Let's FeastLet's Feast 248851
79. DualDGamingDualDGaming 248580
80. KattvalkKattvalk 247854
81. Falconshield The BandFalconshield The Band 245200
82. ManfredErlandssonManfredErlandsson 235186
83. Julia WestlinJulia Westlin 234323
84. Level EightLevel Eight 233417
85. RizonielTVRizonielTV 233314
86. RCLifeOnRCLifeOn 231171
87. Epidemic POPEpidemic POP 230460
88. Sp4zie IRLSp4zie IRL 230160
89. Hampus HedströmHampus Hedström 219810
90. Miranda HedmanMiranda Hedman 219474
91. HoodoHoodlumsRevengeHoodoHoodlumsRevenge 218373
92. BabblarnaBabblarna 217814
93. AntyAnty 212632
94. MatgeekMatgeek 212184
95. Busigt LärandeBusigt Lärande 211894
96. STHLM PandaSTHLM Panda 210899
97. ImpaofswedenImpaofsweden 210009
98. Anonymous BelieberAnonymous Belieber 209238
99. Sam EzehSam Ezeh 207808
100. AxwellAxwell 206391
101. FierceComedyFierceComedy 205091
102. ChrisWhippitChrisWhippit 204269
103. FreddeGreddeFreddeGredde 201420
104. BubbleBALZBubbleBALZ 199839
105. Hanna ÖbergHanna Öberg 199186
106. Jokemock!Jokemock! 197437
107. KammiKammi 197220
108. Ida WargIda Warg 196579
109. Red Ice TVRed Ice TV 195259
110. JompaMusicJompaMusic 195238
111. SabatonSabaton 194086
112. Simon LussettiSimon Lussetti 193878
113. EL ChilliEL Chilli 193739
114. RobynRobyn 193473
115. Moa MurderessMoa Murderess 193056
116. It's IvanIt's Ivan 191554
117. Wilma & EmilWilma & Emil 190923
118. UfosxmUfosxm 189178
119. KaptenRileyKaptenRiley 189013
120. DunderHumorDunderHumor 188661
121. Joakim LundellJoakim Lundell 187667
122. PrisoneerPrisoneer 186946
123. SoftisFFSSoftisFFS 184505
124. Bianca IngrossoBianca Ingrosso 180366
125. Grannen AlexGrannen Alex 179858
126. Angry ForeignerAngry Foreigner 179527
127. iskall85iskall85 178773
128. Torbjörn ÅhmanTorbjörn Åhman 178704
129. Ace of Base (Official)Ace of Base (Official) 178670
130. Xtr3m3Flip3rsXtr3m3Flip3rs 177323
131. Beas livBeas liv 175983
132. IKEAIKEA 173879
133. Kenza ZouitenKenza Zouiten 173128
134. IngrossoIngrosso 171213
135. Amanda LundgrenAmanda Lundgren 170930
136. ImCowsImCows 169750
137. TheBentishTheBentish 168228
138. PinkFlyingCow ✩ Nail Art TutorialsPinkFlyingCow ✩ Nail Art Tutorials 161621
139. De Vet DuDe Vet Du 161223
140. SiggeSigge 156226
141. Aesthetics UnityAesthetics Unity 155303
142. Felicia AveklewFelicia Aveklew 153695
143. TarzanTarzan 152376
144. Flax NyheterFlax Nyheter 148123
145. Amir AkroutiAmir Akrouti 147849
146. Liam PittsLiam Pitts 145714
147. Kanal 5Kanal 5 143323
148. L22L22 143025
149. Joel GustafssonJoel Gustafsson 142955
150. Margaux DietzMargaux Dietz 139495
151. William FloresWilliam Flores 138405
152. Erpewijk, Melissa & CoErpewijk, Melissa & Co 138151
153. MonteFjantonMonteFjanton 137914
154. KeelaKeela 137553
155. Daniel NorlinDaniel Norlin 136890
156. Kimmy POWERKimmy POWER 136794
157. Linda EdlerLinda Edler 133095
158. Alexandra NilssonAlexandra Nilsson 133017
159. figgehnfiggehn 132300
160. TheLaLaTranceGirlTheLaLaTranceGirl 131499
161. Anty VlogsAnty Vlogs 129235
162. Chris Whippit VloggarChris Whippit Vloggar 129149
163. Anis Don DeminaAnis Don Demina 128751
164. Nerdgazm CS:GONerdgazm CS:GO 128185
165. Figgehn & WhippitFiggehn & Whippit 126357
166. TIKASTIKAS 126142
167. Jonte BorgJonte Borg 125939
168. samesonitesamesonite 125229
169. Sabina DecireéSabina Decireé 125196
170. Spotlight CentralSpotlight Central 123591
171. Amanda AxelssonAmanda Axelsson 121786
172. Idol SverigeIdol Sverige 120940
173. TheNamelessDollTheNamelessDoll 120703
174. LINN LOWESLINN LOWES 114151
175. GehabGehab 114127
176. MirabellMirabell 112311
177. Anders SjögrenAnders Sjögren 111556
178. SaraSongbirdSaraSongbird 111281
179. Stadens Hjältar (Svenska)Stadens Hjältar (Svenska) 109137
180. Anja RosenskjoldAnja Rosenskjold 108318
181. Wilma Lindell NilssonWilma Lindell Nilsson 106269
182. ClueeCluee 102173
183. KekuKeku 101771
184. Swedish HomesteadSwedish Homestead 100081
185. iamamiwhoamiiamamiwhoami 99209
186. DJ BrothersDJ Brothers 98508
187. Refune MusicRefune Music 97632
188. Daniel HDaniel H 95356
189. Antonija MandirAntonija Mandir 95255
190. TeryosTeryos 94825
191. YumiYumi 94485
192. Nathalie DanielssonNathalie Danielsson 94176
193. Nellie BerntssonNellie Berntsson 89992
194. Jacob ÖmanJacob Öman 89155
195. josefine olssonjosefine olsson 88838
196. Sandra LindahlSandra Lindahl 88617
197. NRJ SWEDENNRJ SWEDEN 87897
198. Konstiga BloggenKonstiga Bloggen 87843
199. FotbollstubenFotbollstuben 87323
200. Jimmie StarJimmie Star 86564
201. Disney Channel SverigeDisney Channel Sverige 86274
202. Familjen ReinholdFamiljen Reinhold 85802
203. AkillhealsAkillheals 83928
204. MattesMushMattesMush 83385
205. M 3M 3 83216
206. Joel WetzelJoel Wetzel 81272
207. Filip DikmenFilip Dikmen 79632
208. TomuTomu 79497
209. Johanna OttossonJohanna Ottosson 79408
210. ZENNUFERZENNUFER 78909
211. BarnMusik TV.seBarnMusik TV.se 78700
212. Kaily NorellKaily Norell 78455
213. TV4TV4 78253
214. Clara HolmbergClara Holmberg 77358
215. Svenska BarnsångerTVSvenska BarnsångerTV 77136
216. Anna NyströmAnna Nyström 77081
217. Eric Saade (Official)Eric Saade (Official) 76739
218. Jessica PamlinJessica Pamlin 73490
219. AnteeeWAlleYsAnteeeWAlleYs 73015
220. Carl Fredrik Alexander RaskCarl Fredrik Alexander Rask 72525
221. LuddzeLuddze 71820
222. Olle McdulleOlle Mcdulle 71145
223. SARA HENRIETTASARA HENRIETTA 70087
224. Anna & KristianAnna & Kristian 69427
225. AsylusGoji91 PicturesAsylusGoji91 Pictures 69327
226. Andrea HedenstedtAndrea Hedenstedt 66607
227. TUI SverigeTUI Sverige 66086
228. Viktoria HarryssonViktoria Harrysson 65415
229. Vendela NilssonVendela Nilsson 64507
230. Ex on the Beach SverigeEx on the Beach Sverige 64236
231. Daniel DorchDaniel Dorch 63002
232. Universal Music SwedenUniversal Music Sweden 62460
233. Louise HammarLouise Hammar 62342
234. Frida TordhagFrida Tordhag 61534
235. Angelica BlickAngelica Blick 59925
236. BinaHoneyBinaHoney 59515
237. Josephine QvistJosephine Qvist 59078
238. Michelle DesmondMichelle Desmond 58878
239. Josefine CaarleJosefine Caarle 58549
240. Annica EnglundAnnica Englund 57739
241. MVH SVTMVH SVT 57470
242. HejaInternetHejaInternet 57140
243. Estonian sistersEstonian sisters 57099
244. BRIOBRIO 55632
245. Redline RecordingsRedline Recordings 54904
246. Aina LesseAina Lesse 54044
247. Lea WallinLea Wallin 54001
248. MissRocktardMissRocktard 53921
249. Robin & JesperRobin & Jesper 53776
250. Marcel JehrlanderMarcel Jehrlander 52786
251. Lek med ossLek med oss 52314
252. Klas ErikssonKlas Eriksson 52260
253. Lucas SimonssonLucas Simonsson 52229
254. PojkenDrommerPojkenDrommer 51967
255. Daniel Tiger's KvarterDaniel Tiger's Kvarter 50654
256. Robin & JuliaRobin & Julia 49091
257. BAMsterRBAMsterR 49008
258. RaedMuradRaedMurad 48851
259. Lisette AlfredssonLisette Alfredsson 47949
260. AbbeAbbe 47855
261. 2GETHER2GETHER 46725
262. Ella GrundelElla Grundel 46387
263. JasseJasse 46019
264. Vilda VäsbyVilda Väsby 42340
265. Cecilia ForsmanCecilia Forsman 42191
266. Lucas BarkLucas Bark 41992
267. Angelina BergeAngelina Berge 41782
268. Alex RolfsonAlex Rolfson 41072
269. Louise JorgeLouise Jorge 40691
270. Nadja JohanssonNadja Johansson 40586
271. ColeSocColeSoc 40525
272. Sofia JohanssonSofia Johansson 40102
273. SlaskMorsanSlaskMorsan 39128
274. iTalkWhoiTalkWho 38143
275. SVTSVT 37660
276. Disney Junior SverigeDisney Junior Sverige 36536
277. giamolinagiamolina 36494
278. JerreJerre 34409
279. Ving Sverige - VingresorVing Sverige - Vingresor 33860
280. Smillas NorrydSmillas Norryd 33747
281. Gabriella JossGabriella Joss 33687
282. Josefin OttossonJosefin Ottosson 33640
283. Sebastian TadrosSebastian Tadros 33545
284. OKLART | Axel PalmOKLART | Axel Palm 33286
285. Alexander FalkAlexander Falk 33099
286. Viafree SverigeViafree Sverige 32505
287. Alice SjöstrandAlice Sjöstrand 31481
288. Ellen BergströmEllen Bergström 31425
289. MarelPettMarelPett 30593
290. MAJA B. LINDBERGMAJA B. LINDBERG 29437
291. Lina LundmarkLina Lundmark 29432
292. Isabelle StrömbergIsabelle Strömberg 28457
293. Fatima SammyFatima Sammy 28360
294. lifeof_morrislifeof_morris 28078
295. Amanda PehrsonAmanda Pehrson 27984
296. Rätt RättRätt Rätt 27423
297. Bella LupascuBella Lupascu 25520
298. Egon HallströmEgon Hallström 25150
299. HejterHejter 24844
300. Jackieline HuynhJackieline Huynh 24829
301. BlondinbellaBlondinbella 24683
302. Stina SörenssonStina Sörensson 24596
303. Mathilda LjungbergMathilda Ljungberg 23953
304. Estelle BerglinEstelle Berglin 22971
305. Olle ÖbergOlle Öberg 22944
306. WestcoasthippiesWestcoasthippies 21962
307. Malin ÅsenlundMalin Åsenlund 21242
308. Hanna FribergHanna Friberg 20980
309. 20th Century Fox Sverige20th Century Fox Sverige 20964
310. Molly RustasMolly Rustas 20527
311. BaabyoliviaBaabyolivia 20004
312. Lisa AnckarmanLisa Anckarman 19919
313. Emelie HassaniEmelie Hassani 19375
314. Elin KungsmanElin Kungsman 18969
315. Mathilda LundqvistMathilda Lundqvist 18179
316. LookadoggieLookadoggie 17098
317. Elin JohanssonElin Johansson 16849
318. Anne DillströmAnne Dillström 16494
319. Viktoria PokornyViktoria Pokorny 16254
320. Lina HolgerssonLina Holgersson 16160
321. HBO NordicHBO Nordic 15733
322. Linn GomanderLinn Gomander 15278
323. ZunoZuno 14881
324. Maja-Lisa FilperMaja-Lisa Filper 14254
325. Hampus EwelHampus Ewel 14130
326. Sandy StadelmannSandy Stadelmann 14099
327. Moa Häll ErikssonMoa Häll Eriksson 13931
328. Jessica KarlssonJessica Karlsson 13832
329. Nelly PazNelly Paz 13725
330. Warner Bros. Pictures SverigeWarner Bros. Pictures Sverige 13408
331. erikbe99erikbe99 12383
332. Elgiganten SverigeElgiganten Sverige 12279
333. Hilma WibergHilma Wiberg 11540
334. Joel AdolphsonJoel Adolphson 11218
335. Anna HellströmAnna Hellström 11204
336. Johanna MargitaJohanna Margita 11089
337. Patric UllaeusPatric Ullaeus 10829
338. Alice HedenstedtAlice Hedenstedt 10775
339. Mimmi KarlssonMimmi Karlsson 9678
340. ZtreliinZtreliin 9332
341. Sandy SakotaSandy Sakota 8919
342. sofia borgsofia borg 8724
343. Jonas FagerströmJonas Fagerström 8524
344. Charlotta StorsvedenCharlotta Storsveden 8129
345. Drogad KattDrogad Katt 7957
346. Amanda MathersAmanda Mathers 7515
347. Arla SverigeArla Sverige 6933
348. Jennifer RuuskaJennifer Ruuska 5721
349. Emil MEmil M 5549
350. TeliaSverigeTeliaSverige 5477
351. Sony Pictures SverigeSony Pictures Sverige 5240
352. Ida HammarbäckIda Hammarbäck 5154
353. Maja JacobssonMaja Jacobsson 4764
354. Isabella JonssonIsabella Jonsson 4675
355. Safir PreachSafir Preach 4608
356. redaktionen3tjejerseredaktionen3tjejerse 4485
357. Elin SkoglundElin Skoglund 4121
358. StudentEmmaStudentEmma 4051
359. Johanna ModinJohanna Modin 4014
360. SoVeryLindaSoVeryLinda 3747
361. MOACORNELIAMOACORNELIA 3690
362. Sofia NilssonSofia Nilsson 3673

Om vi missat en youtuber på listan, var god och berätta för oss så uppdaterar vi listan.

Tillbaka till rankningen